Maska A1 do nurkowania od DobryNurek.pl Cressi
OPISY,  PORADY,  POSTY

Którą maskę wybrać ?

Maski do nurkowania, freedivingu, snorkelingu i hokeja podwodnego.

Dlaczego potrzebujemy maski do nurkowania?
Maska pozwala nurkowi widzieć wyraźnie pod wodą. Bez maski to co widzimy pod wodą jest rozmazane.
Maski dedykowane do nurkowania, freedivingu, snorkelingu, hokeja podwodnego i spearfishingu powinny:

  • Mieć hartowane szkło (widoczne oznaczenie na szybie literą T lub słowem Tempered z angielskiego hartowany).
  • Dostęp do nosa (celem możliwości wyrównania ciśnienia w uszach).
  • Regulowany pasek otaczający głowę.

Niektóre modele masek posiadają dodatkowe cechy np.

Maski do freedivingu oraz hokeja podwodnego najczęściej są mniejszych rozmiarów. Dla freediverów aby łatwiej było wyrównać ciśnienie w masce schodząc głębiej. Mniejsza maska ma mniejsze opory co ma znaczenie za równo we freedivingu jak i w hokeju podwodnym. Dodatkowo maski do hokeja podwodnego powinny mieć dwa szkła (dzielone). Przepisy CMAS zabraniają gry w hokeja podwodnego w masce z jednym szkłem.
Maski do freedivingu, nurkowania i hokeja podwodnego to np. Nano, Atom, Calibro, Fiji, Samoa, Superocchio, Minima, Action.
A do nurkowania również wspomniane Quantum, Big Eyes Evolution, Big Eyes Evolution Crystal, Focus, Liberty Triside i Penta+
oraz Matrix, Lince, Big Eye Evo, Zeus, F1, ZS1, Z1 oraz najnowsza A1.

Maska powinna być dopasowana do twarzy nurka aby nie przepuszczała wody.
Aby sprawdzić czy maska pasuje przyłóż ją delikatnie do twarzy bez zakładania gumowego paska na głowę, następnie zaciągnij lekko powietrze przez nos i wstrzymaj oddech. Jeśli maska pasuje do Twojej twarzy powinna trzymać się twarzy (przyssać się).
Jeśli maska odpada tzn. że nie jest dopasowana i może przepuszczać wodę podczas nurkowania.

Kolejną właściwością na, którą warto zwrócić uwagę w śród masek, które nam pasują (tzn. są dobrze dopasowane do naszej twarzy) to pole widzenia. Każda maska może mieć różne pole widzenia (na boki oraz góra i dół).

Anti-fog system w maskach Cressi.
Cressi produkuje maski z systemem Anti-fog. To specjalna budowa wewnątrz maski ograniczająca parowanie np w masce Quantum, Zeus, Calibro.
Natomiast w najnowszej masce A1 Cressi zastosowało technikę specjalnej obróbki szkła, która sprawia że jest całkowicie odporna na zaparowanie! UWAGA! Do maski A1 nie należy używać środków Antifog lub czyścić szkła różnymi środkami, co może skutkować starciem specjalnej powłoki, która chroni przed zaparowaniem maski.

UWAGA:
Gdy sprawdzasz dopasowanie maski do twarzy, trzymaj ręce gotowe do złapania maski jeśli ta nie przyssie się do twarzy i odpadnie.

Zarost i wąs może czasem powodować nieszczelność maski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *