SKAFANDRY NURKOWE

Skafandry nurkowe:

To stroje do nurkowania, których celem jest jak najdłuższe utrzymanie ciepła. Dodatkowo zabezpieczają skórę płetwonurka przed otarciem.

Możemy wyróżnić następujące skafandry nurkowe:
pianki nurkowe, półsuche i suche skafandry,

Pianki nurkowe – przepuszczają wodę, która jest ogrzewana przez skórę płetwonurka.
Półsuchy skafander – przepuszcza wodę, jednak zdecydowanie mniej niż pianka, jest cieplejszy. Nie wymaga również dodatkowego przeszkolenia jak jest w przypadku suchych skafandrów.

Suche skafandry – utrzymują suchą skórę płetwonurka. Aby było ciepło nurek musi dodatkowo ubierać ocieplacz pod suchy skafander. Nurkowanie w suchych skafandrach wymaga dodatkowego przeszkolenia.

W zależności od temperatury wody oraz indywidualnych preferencji (odczuć zimna) płetwonurka dobiera się pianki odpowiedniej grubości. Przykładowo:
• 1-3 mm pianka na ciepłe wody. Często z krótkimi rękawami i nogawkami (tzw. krótkie / shorty).
• 3-5 mm pianka na wody ciepłe i chłodne. Jednoczęściowe z długimi rękawami (tzw. overal). Mogą być z zintegrowanym kapturem.
• 5-8 mm pianka na wody chłodne i zimne. Najczęściej jest to komplet składający się z części z długimi rękawami (overal) oraz docieplenia (bezrękawnik z kapturem) zakładanym na wierzch. Na wody chłodniejsze i zimne sprawdza się również skafander półsuchy.

Suche skafandry stosowane są najczęściej do nurkowania w zimniejszych wodach poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak reguła. Coraz więcej osób nurkuje też w cieplejszych wodach, stosując jedynie bieliznę termoaktywną. Nurkowanie w suchych skafandrach wymaga dodatkowego przeszkolenia.

Wyświetlanie 1–9 z 11 wyników