Fajka do nurkowania od DobryNurek.pl Cressi
OPISY,  PORADY,  POSTY

Fajka czy rurka do nurkowania?

Fajka czy rurka do nurkowania? Obie nazwy są stosowane. Ja najczęściej używam słowa fajka 🙂 Dlaczego nurek korzysta z fajki do nurkowania? Otóż Fajka ułatwia oglądać podwodny świat pod powierzchnią wody. Dzięki fajce nurek może oddychać mając zanurzoną twarz pod wodą. Rurka / fajka mocowana jest do paska od maski najczęściej z lewej strony aby nie kolidowało to z automatem oddechowym, który jest po prawej stronie nurka. Fajki do nurkowania używają również zawodnicy grający w hokeja podwodnego.
Dzięki fajce po wynurzeniu hokeista ma stały kontakt z tym co dzieje się pod wodą, tj. gdzie aktualnie jest krążek, gdzie toczy się gra
Fajka do nurkowania powinna:

  • mieć obrotowy ustnik dopasowany do ust.
  • mieć przekrój o średnicy min 2 cm aby łatwo się oddychało,
  • mieć długość najlepiej 30-35 cm do łatwego oddychania świeżym powietrzem.
  • najlepiej być w kształcie litery J co ograniczy wlatywanie wody podczas płynięcia.
  • posiadać uchwyt do mocowania jej do paska od maski.


Fajka dodatkowo może mieć zawór ułatwiający wydmuchanie wody. Również są modele z system stop-aqua, dry-guard pilnujące aby woda nie wlała się do fajki przy zanurzeniu. Jest też system splash-guard, które eliminuje duży rozprysk wody przy wydmuchaniu jej z fajki po wynurzeniu.UWAGA przy zanurzeniu całej fajki pod powierzchnią wody, do fajki wlewa się woda.
Dlatego po wynurzeniu aby wziąć kolejny wdech bez opicia się wodą należy mocno dmuchnąć.
Nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga wyćwiczenia. Najlepiej zrobić je pod okiem instruktora nurkowania lub freedivingu.
Wyjątkiem są fajki z systemem aqua-stop (dry guard), który zamyka górny wlot fajki w momencie zanurzenia pod wodę. Po wynurzeniu nie powinno być wody w fajce.

Fajki dostępne w sklepie DobryNurek.pl dedykowane do nurkowania to Corsica (polecam), America, Alpha Ultra Dry, oraz mniejsze dla kobiet i dzieci MiniDry oraz Top.
Do hokeja podwodnego polecam dla początkujących Corsica lub Top, a dla zaawansowanych America (duży przekrój średnicy). Ważne aby fajka do hokeja miała miękki ustnik bez plastikowych elementów ze względów bezpieczeństwa.

Jeśli masz pytania napisz do nas Doradca@DobryNurek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *